Potulky na západnom Slovenskom

Autor: Sylvia Horváthová | 13.7.2015 o 22:14 | (upravené 14.7.2015 o 10:36) Karma článku: 4,59 | Prečítané:  1230x

Cestovanie a spoznávanie Slovenska neodmysliteľne patria k našej rodinnej kultúre. Na podnet mladšej dcéry, ktorá videla Jakubiskov film o krvavej grófke Bátoryčke sme sa v nedeľu vybrali na výlet do Čachtíc a nielen tam.

Cestu sme zvolili z Levíc do Nitry následne cez Hlohovec a diaľnicu D1 sme sa dopravili na odbočku Vrbové. Po prejazde smer Čachtice sme prechádzali obcou Podolie. V tejto obci stojí za to zastaviť sa v Parku miniatúr. Je to súkromný pozemok vedľa hlavnej cesty kde vyrástlo množstvo miniatúrnych kópií slovenských hradov a zámkov ako aj ďalších kultúrnych pamiatok. Areál je ešte stále vo výstavbe, pribúdajú nové stavby. Okrem pastvy očí a skvelých fotografických úlovkov sa môžu rodiny s deťmi zabaviť na množstve atrakcií. Vstupné je pre rodinu 8 eur. Nezabudnite sa zapísať do pamätnej knihy návštev. Cestou z Podolia do Čachtíc v letnom období deti zaujme popri ceste rastúca plodina, ktorú naša generácia (takmer štyridsiatnikov)dobre pozná, no dnešné deti sa čudujú čo to za rastlinu, ktorá sa tak vysoko tiahne môže byť. Je to chmeľ. Chmeľ je základná plodina na výrobu piva.

Naša nedeľná rodinno-výletná cesta pokračovala na Čachtický hrad. Očakávali sme, že hrad uvidíme, no nestalo sa. Po príchode do Čachtíc navigácia uvádzala výstup na hrad z obci Višnové. Avšak po pol hodinovom blúdení sme pochopili, že cesta na hrad začína v obci Čachtice v úzkej uličke vedľa pizzerie, na ľavo pri námestíčku s drevenou sochou Bátoričky. Asi po 700 metroch je parkovisko za 1 eur. Odtiaľ je hrad vzdialený už iba 10-15 minút peši do kopca po asfaltke v príjemnom chládku cez les. Občerstvenie na hrade nenájdete, ale pod hradom mladí „ obchodníci“ majú rozložený stánok s nápojmi a „kúpeľnými“ oblátkami na ktorých je zobrazená podobizeň krvavej grófky. Rodinné vstupné vyšlo na 5 eur aj s výkladom sprievodcu. Na hrade prebieha rekonštrukcia. Výhľad z hradu je nádherný. Z predajne suvenírov si môžete odniesť aj víno z domácej produkcie Poľnohospodárskeho družstva s názvom Bátoryčkina krv, odroda Merlot, ročník 2014. Na Čachtickom hrade budú hradné slávnosti v sobotu 25.07.2015. Trocha kriticky musím podotknúť na nedostačujúcu respektíve podľa mňa chýbajúcu prezentáciu sa Čachtického hradu. Správca hradu, alebo aj obec by mohla zabezpečiť napríklad pre turistov ktorí prejavia záujem z námestia vyvezenie kočom na hrad, alebo by ich mohli vítať v dobových kostýmoch. Popri ceste na hrad mi absentovali odpadkové koše, či lavičky na posedenie. V areáli hradu chýbali väčšie prezentačné tabule aj v cudzom jazyku, alebo výstava zachovalých artefaktov z tej doby, vykopávky a pod. Zároveň aj trochu „komercie“ by sa zišlo na oživenie hradu, nejaké posedenie, dobrá káva, aspoň počas víkendu nejaké divadelné predstavenie, nejaké akcie na prilákanie aj domácich slovenských turistov. V Čachticiach pri kostole uličkou do kopca sa môžete dostať do Čachtického podzemia v ktorom vás prevedú starodávnymi katakombami. Z "námestíčka" po ľavej strane je múzeum, ktoré tak isto stojí za návštevu.

My sme sa v nedeľu z Čachtíc vydali navštíviť ďalší slovenský hrad, ktorý patril do panstva Matúša Čáka Trenčianskeho, hrad Beckov. Obec Beckov nás privítala s množstvom áut odstavených po celej obci, hlavne v blízkosti hradu. Hrad Beckov sa majestátne vypína na skalnatom brale. Výstup je možný po ceste popri kostolíku smerom v ľavo hore.  Na hrade Beckom práve prebiehali hradné slávnosti. Vstupné bolo aj z tohto dôvodu 10 eur pre rodinu. Hneď nad pokladňou je rozhľadňa. Z výšky je nádherný výhľad. Potom prejdete do nádvoria pod hradom. Teraz tam boli rozložení remeselníci, kováči, keramikári, pekári a divadelníci. Na ochutnávku mali gurmánsku špecialitu tej doby,  pečené jabĺčka so slaninkou a plackou pripravenou z vody a múky. Po presune do horného hradu sa nám naskytol krásny výhľad, ktorým sme sa mohli kochať aj pri kávičke v štýlovej hradnej kaviarničke s čitateľským kútikom. Knihy sa tu dajú požičať a  na čítanie si môžete vybrať ktorékoľvek miesto na hrade. Kedže hlad nie je dobrý pán, vybrali sme sa do štýlovej reštaurácie Kúria pod hradom najesť. Avšak nádherný areál kúrie s fontánkou, jazierkom a beckovskou skalou nevyvážil pomalú respektíve možno v tom čase enormne vyťaženú obsluhu, ktorá evidentne nezvládala nápor turistov. A tak sme sa museli presunúť inam. Kedže opäť znova navigácia Garmin nesprávne vyhodnotila manželovu požiadavku na reštauráciu, respektíve kolibu docestovali sme až do Trenčína, kde po pravej strane na kruhovom objazde na nás svietil pútač Mc Donalds.“ To snáď nie“ vykríkla som. A tak sme nabrali smer domov,diaľnica D1.

Pri odbočke na Piešťany sme sa rozhodli, že sa najeme v kúpeľnom meste. Nič lepšie sme nemohli ani spraviť. Už v meste takmer na každej križovatke svietila reklama na Rybársky dvor a kedže je manžel rybár, nebolo mu viacej treba. Pár kilometrov za mestom popri hrádzi Váhu sa nachádzal areál s rybníkom, reštauráciou i penziónom v jednom. Jesť sa dalo na terase vonku, v zimnej záhrade alebo vo vnútri. Obsluha milá a profesionálna. Ochotná poradiť i odporučiť. Počas letných mesiacov majú v ponuke reštaurácie aj jedlá z libanonskej kuchyne. Nemohla som si nechať ujsť ochutnať hummus, ktorý vôbec nie je humus. Je to cícerová pomazánka, ktorú servírujú s troškou olivového oleja s olivami a arabským chlebom. Manžel si objednal halászlé, ktoré bolo znamenité a pravý tatársky biftek, ktorý vám pripravia pri stole bol rovnako gurmánskym zážitkom. Dcéra išla na istotu, miluje morské ryby, čiže Pražma bol pre ňu pragmatická voľba. Ja som si objednala rybie špeciality. Na tanieri mi nechýbal losos, tuniak a krevety so skvelou omáčkou/ dipom. Bez ochutnávky libanonskej kávy s kardamónom z tejto reštaurácie ani neodchádzajte. Je skvelou bodkou po gurmánskom zážitku. Jedlo a celková atmosféra tam bola taká vynikajúca, že tých pár desiatok eur, ktoré ubudnú na vašom účte nebudete považovať za stratené. Následne uspokojený sme sa s "happy" úsmevov vybrali do kúpeľného mesta na promenádu. Nevynechali sme most Kolonáda so sochou Barlolamača ani kŕmenie labutí na brehu Váhu. Náš nedeľný výlet sme zavŕšili posedením pod listami stáročných stromov v kúpeľnom parku. Po príchode domov nasledovala selekcia nazbieraných zážitkov vo forme fotiek vo foťáku a písanie blogu pre vás priatelia

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?